Turbomakine

Turbojet Motor ve alt sistemlerine yönelik tasarım ve geliştirme çalışmaları; aerodinamik tasarım, hesaplamalar/analizler, mekanik tasarım ve analizler, kontrol ve aksesuarların tasarımı, arayüz mühendisliği, gereksinim yönetimi ve sistem mühendisliği ekseninde sürdürülmektedir.

Motor Kontrol ve Aksesuarları

Kale Arge, yürüttüğü projeler kapsamındaki kontrol ve aksesuarları (Elektronik Kontrol Ünitesi, Yakıt Kontrol Sistemi, Piroteknik Ateşleyiciler, Alternatör) kendi imkanlarıyla tamamen yerli ve milli olarak geliştirmektedir.

Test Merkezi

Kale Arge Geliştirme ve Test Merkezi’nde bulunan imkanlardan başlıcaları; Turbojet Motor İrtifa Test Sistemi, Sahra Tipi Bremzeler, Kontrol ve Aksesuarlar için Test Sistemleri, Yanma Odası Test Düzeneği'dir.

5 Kasım 2021’de Savunma Sanayii Başkanlığı ve Kale Arge arasında Türkiye’nin yeni Turbojet Motoru için Arat Projesi Sözleşmesi imzalanmıştır. Kale Arge bu proje kapsamında motor tasarımını, üretimini yapacak ve doğrulama/ kabul testlerini gerçekleştirecektir. Arat motoru, Gelişmiş Turbojet Motor Teknolojisi, Yerli ve Milli Mühendislik Ürünü, Yüksek İtki-Düşük Yakıt Tüketimi, Yüksek İrtifada Üstün Performans, Uzun Çalışma Ömrü özelliklerine sahip olacaktır.

Sürdürülebilirlik Projeleri

Kale Arge, sürdürülebilir havacılık yakıtları ve yenilenebilir yakıt teknolojilerinin en etkin ve verimli şekilde gaz türbin sistemlerinde kullanılabilmesi amacıyla araştırma / geliştirme projeleri yürütmektedir.